Iako se smatra da je u naše krajeve pilav stigao sa Turcima, zanimljivo je da se u nekim regionima priprema od pšenice, umesto od pirinča.
Interesantno je da najraniji dokumentovani recept za pilav potiče iz 10. veka, i za njegovog autora uzima se Avicena, čuveni persijski lekar, astronom i pisac.
Što se samog pirinča tiče, metoda kuvanja koja utiče na to da se zrna ne lepe, poreklo vodi iz Indije do Španije, odakle se na kraju proširila na čitav svet.
Pilav je popularno jelo na nađim prostorima, i za njegovu pripremu najčešće se koriste beli pirinač, povrće, meso i razni začini.
Nutritivna vrednost pilava na količinu od 100 g
Energetska vrednost | 359 kCal |
Proteini | 10 g |
Ugljeni hidrati | 76 g |
Šećeri | 1,5 g |
Vlakna | 1,2 g |
Masti | 1,4 g |
od kojih zasićene | nemamo podatak |
Koliko kalorija ima pilav?
U poređenju sa pirinčem kao namirnicom, pilav je kalorično jelo, jer se priprema uz dodatak masnoće i različitih namirnica.
Porcija od 100 g pilava sadrži 359 kalorija.
Korisno je da znaš da ukupan broj kalorija ovog jela možeš da kontrolišeš pažljivim odabirom sastojaka koje ćeš koristiti za njegovu pripremu.
Koliko pilav ima proteina?
Pilav može da se svrsta u proteinske namirnice.
Kao što možeš da vidiš u tabeli, 100 g pilava može da ti obezbedi oko 10 g proteina.
Najveći udeo proteina u njemu potiče od mesa, koje se uglavnom koristi u pripremi pilava.
Koliko pilav ima ugljenih hidrata?
U jednoj porciji pilava od 100 g možeš da dobiješ 76 g ugljenih hidrata.
Ugljeni hidrati u pilavu manjinski potiču iz vlakana i šećera, dok većinu čini skrob.
Kada biraš koju vrstu pirinča ćeš koristiti za pripremu pilava, imaj u vidu da glikemijski indeks belog pirinča iznosi oko 73, dok integralni pirinač ima glikemijski indeks koji iznosi oko 68.
Koliko pilav ima masti?
Premda beli pirinač nema puno masti, ako tokom njegove pripreme dodaješ masti i ulja ili maslac, znaj da ćeš time povećati udeo masnoće u ovom jelu.
Najčešće se u 100 g pilava može naći oko 1,4 g masti.
Ukoliko pritom pirinač kuvaš u supi, i u to dodaš meso i druge namirnice, onda će ukupna količina masti dodatno da poraste.
Koliko pilav ima vlakana?
Pilav može da ti obezbedi dobru dozu vlakana.
Konzumiranjem 100 g pilava unećeš oko 1,2 g vlakana.
Budući da integralni pirinač ima veći sadržaj vlakana od belog, savetujemo ti da se najpre odlučiš za prvu opciju.
Uticaj pilava na zdravlje
Uticaj pilava na tvoje zdravlje najviše zavisi od toga koju vrstu pirinča ćeš odabrati za njegovu pripremu.
Pilav može biti deo uravnotežene ishrane, posebno ako u procesu njegove pripreme odabereš neprerađeni, integralni pirinač.
Korisno je da znaš da mnoge zdravstvene prednosti unosa pilava potiču od vitamina i minerala kojima obiluju njegovi sastojci.
Pilav sadrži značajne količine tiamina, riboflavina, vitamina B6, folata i niacina.
Ovaj komplex B vitamina uglavnom potiče iz pirinča, i podstiče pravilan moždani rad, kao i stvaranje crvenih krvnih zrnaca.
U pilavu takođe možeš da pronađeš magnezijum, fosfor i kalcijum, koji doprinosi čvrstoći tvojih kostiju.
Treba spomenuti da pilav sadrži i kalijum i natrijum, koji utiču na održavanje ravnoteže telesnih tečnosti i na pravilnu funkciju srca.
Različito povrće i meso, koji se često koriste u pripremi pilava, takođe pružaju značajne vitamine i minerale, kao i proteine i antioksidante.
Pilav je izuzetno hranljiv bezglutenski obrok, zbog čega mogu da ga konzumiraju i osobe koje su intolerantne ili alergične na ovaj protein pšenice.
Uticaj pilava na kilažu
Pilav je bogat izvor kalorija i ugljenih hidrata, zbog čega ga bije glas da ne treba da ga jedu osobe koje nameravaju da smršaju.
Međutim, ako ga konzumiraš povremeno i u malim količinama, pilav može da bude deo tvoje ishrane za regulisanje telesne težine.
S tim u vezi, imaj na umu da integralni pirinač ima više vlakana od belog, budući da nije prerađen na način na koji je to slučaj sa belim pirinčem.
Uzimajući sve navedeno u obzir, preporučujemo ti da pilav konzumiraš povremeno i u umerenim količinama.
Tvoj OneFit